Turkey Launch Event - State of the Global Islamic Economy Report 2020/2122 Dec 2020

13:00 to 14:00 GMT+03:00

Since 2013, the State of the Global Islamic Economy (SGIE) Report, produced annually, has become the go-to global reference for the Islamic/Halal Economy related industry executives, investors, national economic development officials and entrepreneurs.

While 2020 turned out to be an unusual year, we’ll be launching the report through a series of remarkable worldwide events. For the first time, the launch events will be broadcast live, where the report presentation and panel discussions will be interspersed with quizzes and multimedia  content.

This year, we are honored to conduct the SGIE Report Turkey launch event as part of the 6th edition of World Halal Summit will run as planned under the theme of “Halal for All: Halal in All Aspects, from Production to Consumption" which will be held on 21-23 December 2020, in Pullman Convention Center, Istanbul/Turkey.

We invite you to join us for the Turkey SGIE Report Launch event on December 23, 2020

Register for the SGIE Launch event  here

Register for the World Halal Summit  here

---

2013 yılından bu yana her yıl hazırlanan Küresel İslami Ekonominin Durumu (SGIE) Raporu, İslami/ helal ekonomi ile ilgili sektör yöneticileri, yatırımcılar, ulusal ekonomik kalkınma yetkilileri ve girişimciler için küresel bir referans haline gelmektedir.


2020 alışılmadık bir yıl halini alırken, raporu dünya çapında gerçekleşen bir dizi önemli etkinlikte yayınlayacağız. Lansman, rapor sunumu ve röportaj ve görsel içeriklerin yer verileceği açık oturumuyla ilk defa canlı olarak gerçekleştirilecek.


Bu yıl, İslam Ülkeleri Standardlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) ana paydaşlığında; ‘’Herkes için Helal: Üretimden Tüketime Her Yönüyle Helal’’ başlığı altında 21-23 Aralık 2020 tarihleri arasında Pullman Kongre Merkezi’nde 6.sı gerçekleşecek olan Dünya Helal Zirvesi  kapsamında SGIE Raporu Türkiye Lansmanını gerçekleştirecek olmaktan onur duyuyoruz.
Sizleri 23 Aralık 2020'de gerçekleşecek olan SGIE Raporu Türkiye Lansmanında aramıza katılmaya davet ediyoruz.

SGIE Lansman etkinliğine kaydol

Dünya Helal Zirvesine kaydol